Latvijas Universitātes (LU) Biznesa inkubatora mecenāte Aija Lāce par to, kas ir patentpilnvarnieks un kā viņa gan savā profesijā, gan ziedojot, atbalsta jaunos biznesa celmlaužus.

Ar Aiju Lāci tiekamies lietainā pirmdienas rītā. Lai gan laiks ārā ir diezgan drūms, Aija ir smaidīga un pilna dzīves prieka, viņa neļaus tādiem niekiem kā laikapstākļiem izbojāt dienu. Mūsu sarunas laikā viņa vairākkārtīgi uzsver – cilvēks ir neierobežots, darbs tevi neierobežo. Aija no darba laboratorijā ir pārgājusi uz intelektuālā īpašuma aizsardzības jomu. Viņa šo profesiju raksturo kā birokrātisku un akurātu darbu pie datora. Bieži vien jaunie uzņēmēji ir tik aizņemti ar visām uzņēmuma pamatdarbības norisēm, ka atliek intelektuālā īpašuma (IĪ) aizsargāšanu uz vēlāku, līdz brīdim, kad viss ir sakrājies tik daudz, ka nav iespējams tikt galā. Šajā situācijā Aija ir tas cilvēks, kas palīdz noorganizēt, ka viss ir izdarīts, atgādināts, sarakstīts – patentpilnvarnieks ir kā kuģa kapteinis, kas nodrošina uzņēmuma virzību intelektuālā īpašuma pasaulē. Jaunajiem uzņēmējiem ir būtiski sadarboties ar patentpilnvarnieku, jo aizsargājot savu intelektuālo īpašumu (preču zīmes, dizainparaugus, patentus) uzņēmums ir pievilcīgāks investoru acīs.

Patentpilnvarnieks ne tikai palīdz ar reģistrācijas procesu, bet arī veic meklējumus, lai noskaidrotu tirgus situāciju – vai vispār šāda IĪ aizsardzība ir nepieciešama. Aija uzsver, ka IĪ aizsardzība ir stratēģiska spēle ar tiesībām, stratēģisks biznesa solis. Kā zināms, tas ir dārgs process, ko uzņēmumi nereti atliek. Aija smejas, ka naudas nav nekad un visu vajadzēja vakar, bet viņa mierina, ka ir dažādi projekti ar mērķi atbalstīt jaunos uzņēmējus. Patentpilnvarnieks vislabāk orientējas IĪ jomā un spēs ieteikt potenciālos pieejamos finansējuma avotus tieši IĪ aizsardzībai.

Aijai ļoti patīk izmēģināt jaunas lietas, īpaši uzteic to cilvēku drosmi, kas spēj veidot start up uzņēmumus un darboties biznesa inkubatoros. Ir ļoti svarīgi, kas šos cilvēkus, kas veido uzņēmumus neviens nesmacē, ka viņiem ir iespējas iegūt finansiālu palīdzību. Aijas sapnis ir izveidot stipendiju studentu dalībai ārzemju konferencēs, bez sociālā kritērija kandidātiem, lai ikvienam sniegtu iespēju izbaudīt dalību. Ir būtiski jaunajiem speciālistiem redzēt uz ko var un vajag tiekties – tā ir Aijas pārliecība. Ceļā uz šo sapni Aija jau šobrīd ziedo vairākiem mērķiem Latvijā, tajā skaitā arī LU Biznesa Inkubatoram. Aija atbalsta LU Biznesa inkubatoru, jo dalībnieki, kas  tajā piedalās ir tie, kas būvēs nākotni. Nauda ir apstāklis, nevis šķērslis, un ar savu ieguldījumu Aija vēlas šo apstākli mazināt.

 

Ja arī tu vēlies atbalstīt jaunos uzņēmējus savā ceļā uz biznesa idejas attīstību, aicinām kļūt par LU Biznesa inkubatora mecenātu un mentoru. Vairāk var uzzināt, sazinoties biznesainkubators@lu.lv.

 

Par inkubatoru 

Inkubators ir izveidots un darbojas, pateicoties mecenātu, Latvijas Universitātes un LU BVEF atbalstam. LU Biznesa ideju fondu atbalsta Latvijas un ārzemju uzņēmumi un privātpersonas, kuru vidū ir Džons Medveckis, Driehaus ģimene, LMT Retail&Logistics, Inbox.lv, 4finance, Accenture Baltics, Luminor Latvija, Evita Lune, Aija Lāce u.c. Mecenātu ieguldījumus LU Biznesa ideju fondā administrē Latvijas Universitātes fonds, kas ir respektabla filantropijas organizācija un rūpējas par izciliem, centīgiem studentiem, maģistrantiem, doktorantiem, pedagogiem, zinātniekiem, kā arī atbalsta izcilus izglītības, zinātnes, sporta un kultūras darbiniekus un projektus sadarbībā ar izglītību atbalstošiem mecenātiem un partneriem.

Dalīties

Dalīties